Tiyatro Açıkça

TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ YENİ DÖNEM!

TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ YENİ DÖNEM!

TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ – YENİ DÖNEM!
Eğitim Süresi: Nisan 2014- Ekim 2014
Eğitim Gün ve Saatleri: Her Cumartesi 11:00-14:30
Eğitim Başlıkları: Yaratıcı Tiyatro, Oyunculuk, Doğaçlama, Diksiyon
Eğitmenler: Turgut DenizerSertaç AyvazBarış KıralioğluA. Tamer Güler
Başlangıç Tarihi: 19 Nisan Cumartesi 2014
Kimler Katılabilir: Atölyeye katılım için en az lise mezunu olmak ve en az 18 yaşında olmak gereklidir. Tiyatroyu hayatlarına katmak ve temel eğitimini almak isteyen kişiler, çalışanlar, üniversite öğrencileri; profesyonel olarak tiyatro ile ilgilenmek isteyenler, tiyatroyla ilgili edinilmiş bilgilerini bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kişiler başvurabilir. Katılımcılar Eylül ayı sonunda  düzenlenecek gösteri ile sahneyle buluşma fırsatını yakalayabilecekler.
TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ ( HAFTA SONU – 2 )
Eğitim Süresi: Ocak 2014- Haziran 2014
Eğitim Gün ve Saatleri: Her Cumartesi 11:00-14:30
Eğitim Başlıkları: Yaratıcı Tiyatro, Oyunculuk, Doğaçlama, Diksiyon, Metin Analizi, Psikoloji Atölyesi.
Başlangıç Tarihi: 18 Ocak  Cumartesi 2014
Kimler Katılabilir: Atölyeye katılım için en az lise mezunu olmak ve en az 18 yaşında olmak gereklidir. Tiyatroyu hayatlarına katmak ve temel eğitimini almak isteyen kişiler, çalışanlar, üniversite öğrencileri; profesyonel olarak tiyatro ile ilgilenmek isteyenler, tiyatroyla ilgili edinilmiş bilgilerini bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kişiler başvurabilir. Katılımcılar yıl sonunda düzenlenecek gösteri ile sahneyle buluşma fırsatını yakalayabilecekler.
Not: Atölye 18 Ocak günü başlamış olup, sınıf kontenjanı tamamlanmıştır.
TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ  ( HAFTA İÇİ -1 )
Eğitim Süresi: Aralık 2013- Haziran 2014
Eğitim Gün ve Saatleri: Her Perşembe 19:30-22:00
Eğitim Başlıkları: Oyunculuk, Diksiyon, Doğaçlama
Eğitmen: Sertaç Ayvaz
Başlangıç Tarihi: 5 Aralık Perşembe 2013 
Kimler Katılabilir: Atölyeye katılım için en az lise mezunu olmak ve en az 18 yaşında olmak gereklidir. Tiyatroyu hayatlarına katmak ve temel eğitimini almak isteyen kişiler, çalışanlar, üniversite öğrencileri başvurabilir. Katılımcılar yıl sonunda düzenlenecek gösteri ile sahneyle buluşma fırsatını  yakalayabilecekler.
Son Başvuru Tarihi: 20 Aralık 2013 Pazar
Not: Atölye 5 Aralık günü başlamış olup, sınıf kontenjanı tamamlanmıştır.
TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ ( HAFTA SONU – 1 )
Eğitim Süresi: Ekim 2013- Haziran 2014
Eğitim Gün ve Saatleri: Her Cumartesi 15:30 – 19:00
Eğitim Başlıkları: Yaratıcı Tiyatro, Oyunculuk, Oyun Okuma,  Beden Farkındalığı, Diksiyon, Müzik Atölyesi, Psikoloji Atölyesi.
Eğitmenler: Turgut DenizerSertaç AyvazEvren ErbaturA. Tamer GülerHakan GürbüzBige Rüya Yıldız.
Başlangıç Tarihi: 26 Ekim Cumartesi 2013
Kimler Katılabilir: Atölyeye katılım için en az lise mezunu olmak ve en az 18 yaşında olmak gereklidir. Tiyatroyu hayatlarına katmak ve temel eğitimini almak isteyen kişiler, çalışanlar, üniversite öğrencileri; profesyonel olarak tiyatro ile ilgilenmek isteyenler, tiyatroyla ilgili edinilmiş bilgilerini bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kişiler başvurabilir. Katılımcılar yıl sonunda düzenlenecek gösteri ile sahneyle buluşma fırsatını yakalayabilecekler.
Atölyemiz 26 Ekim Cumartesi günü başlamış olup, sınıf kontenjanı tamamlanmıştır.

Kayıt için ne yapmam gerekiyor?
Katılım için en az 18 yaşında ve lise mezunu olmak gerekiyor. Bize gönderdiğiniz Başvuru Formunu değerlendirdikten sonra size ulaşarak görüşmeye davet edeceğiz. Bu, karşılıklı beklentileri saptamaya ve detayları paylaşmaya yönelik bir görüşme olup sınav niteliği taşımaz.

Temel Oyunculuk Atölyesi Başvuru Formu

EĞİTİM İÇERİKLERİ

OYUNCULUK
Rol, mimik-jest, karakter,  aksiyon, gözlem, sahne kullanımı gibi oyunculuk sanatının unsurlarının sahne üzerinde çalışıldığı,  sezon sonuna doğru öğrenilenlerin oyun pratiğine dönüştüğü derstir. Çalışmalar pratik odaklı olup, genelden tekile doğru ilerler. Doğaçlamalar, tiratlar, diyalog çalışmaları bu dersin kapsamı içindedir.

DİKSİYON
Özelde sahnede genelde gündelik ve iş yaşamında konuşma kurallarına uygun davranmayı; artikülasyon, tonlama, vurgu, akıcılık, durak vb. kavramların örnekleriyle aktarıldığı çalışmaları içerir.

OYUN OKUMA
Atölye başından sonuna kadar olan süreçte, oyun metinleri okunur, tiyatro sahnelerindeki oyunlar izlenir ve oyunlar hakkında fikir alışverişleri gerçekleştirilir. Konu, tema, doruk nokta, mekân, zaman, eylem, karakter, amaç, dramatik çatışma, sahne bölümlemesi gibi kavramların tanımı ve işlevlerinin öğrenilmesi amaçlanır. Oyunların biçim, tür ve içerik ilişkileri tartışılır. Tartışılan oyun metinleri toplumsal, tarihsel, kültürel, politik özellikleri açısından da değerlendirilir.

Tiyatro Tarihi ve Kültürü: Tiyatronun kökeninden başlayan bu ders, genel hatları ile tiyatro tarihinin dönemlerini, oyun okuma ekseninde ele alır. Dönemler boyunca yazarlar, oyunlar, tiyatro mimarisi, sanat görüşleri, oyunculuk yaklaşımları, toplumsal ve kültürel koşullar aktarılarak, tartışılır.

BEDEN FARKINDALIĞI
Katılımcıların öncelikle kendi bedenleri ile bilinçli bir ilişki kurmasını hedefleyen bu ders, konsantrasyon, merkez, enerji, duruş, ağırlık gibi konulara yönelik alıştırmalar içerir. Mekân-zaman duygusu, duygu ve hareket ilişkisi, duyu ve duygu farkındalığı, özgüven, özdenetim, beden dili gibi becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir.

YARATICI TİYATRO
Özelde tiyatro, genelde yaşam içinde, yaratıcılık kavramının kullanılması üzerine gerçekleştirilen çalışmalar yapılmaktadır.

MÜZİK ATÖLYESİ:
Enstrümanlar ve beden ile müzik üretmek üzerine gerçekleşen, oyuncunun müzik ile ilişkisini hedefleyen atölye çalışmasıdır.

PSİKOLOJİ ATÖLYESİ:
Oyuncunun psikolojiden beslenmesini ve rol çalışırken yararlanmasını eksen alan atölye çalışmasıdır.

EĞİTMEN ÖZGEÇMİŞLERİ

TURGUT DENİZER ( Yaratıcı Tiyatro ) 

SERTAÇ AYVAZ ( Oyunculuk )

EVREN ERBATUR (Oyun Okuma-Analiz ve Beden Farkındalığı )

A.TAMER GÜLER ( Konuşma-Diksiyon )

HAKAN GÜRBÜZ (Müzik Atölyesi)  

BİGE RÜYA YILDIZ ( Psikoloji Atölyesi ) 

Temel Oyunculuk Atölyesi Başvuru Formu

MERAK ETTİKLERİNİZ

Siz sormadan biz söyleyelim ve size düşünmek için zaman kazandıralım:

Atölye çalışmaları nerede yapılıyor?
Kadıköy ÖyküSahne’de. ÖyküSahne 2010 yılında Tiyatro Açıkça tarafından kuruldu. Yeri Bahariye Burger King’in karşısında, Rexx Sineması’nın da bulunduğu Sakızgülü Sokak’ta. Web sitemizden krokiyi de edinebilirsiniz.

Sınıflar kaç kişilik?
Her sınıf için en çok 15 öğrenci kayıt olabiliyor. Açıkça atölyelerinin en önemli özelliklerinden biri; katılımcıların bire bire yakın bir eğitim alma şanslarının olması…Etkin iletişim bizim için değerlidir.

Daha önce kısa süreli tiyatro eğitimi aldım. Ayrıca okul hayatımda tiyatroyla uğraştım. Oyunlarınızda görev alabilmem için yeniden bir eğitim almam gerekiyor mu?
Evet…Tabii bu tiyatroyla ne kadar uğraştığınıza bağlı olarak değişebilir. Dönem dönem farklı tiyatro anlayışına sahip oyuncular da Açıkça ile buluştular, buluşmaya devam edecekler. Tiyatro Açıkça’nın çekirdek bir oyuncu kadrosu var. Ancak Tiyatro Açıkça, kendi yetiştirdiği oyuncuları kendi kadrosuna kazandıran bir ekip. Dolayısıyla eğitim programının tüm aşamaları tamamlandıktan sonra uzun vadede kadroda oyuncu olarak yer alabilmek mümkün.

Tiyatro eğitimi bana ne kazandıracak?
Bu atölyeler süresince bir oyunun metin analizinden sahnelenme aşamasına kadar olan tüm süreçlerini tiyatronun mutfağında deneyimleyebilirsiniz. Bir tiyatro grubu ile birebir çalışma şansı bulabilir, yeterliliğinize göre yönetmenlik veya yazarlık konularında kendinizi geliştirecek fırsatlar edinebilirsiniz.

Eğer iş hayatının rutininden ve temposundan bunalan bir çalışansanız emin olun biraz olsun nefes alacaksınız; ayrıca eğitim, toplantı ve sunumlarınızda da işinize yarayacak bilgiler edineceksiniz. Atölyeler ile farkındalığınız ve yaratıcılığınız artacak, ifade gücünüz ve gözlem gücünüz gelişecek, bakış açılarınız farklılaşacak. Belki de tiyatroyu hayatınızdan hiç çıkaramayacak kadar çok seveceksiniz.

Ben daha önce hiç tiyatro eğitimi almadım. Profesyonel olmak gibi bir derdim de yok doğrusu. Yapabilecek miyim acaba?
Elbette… En azından ne istemediğinizi biliyorsunuz. Sahneyi sevmeyen bir katılımcıya henüz rastlamadık. Sahne sizi sever mi, işte bunu bilmek için tiyatroyla mutlaka tanışmalısınız. Size tiyatroyu sevdireceğimizi biliyoruz.

Bu atölye programını bitirince ne yapacağız, bir oyunda görev alabilecek miyim?
Atölyeye katılım amacının sadece sahneye çıkabilmek olmasını eğitim sürecini baltalaması açısından çok onaylamamakla birlikte bir yıl sonu gösterisi düzenliyoruz. Atölyelerimizi tamamlayan her katılımcıya bir “Katılım Belgesi” veriyoruz.

Hafta sonu sınıfıyla hafta içi akşam sınıfı arasındaki fark nedir?

Her iki atölyeye de temel tiyatro eğitimi almak isteyen kişiler katılabilir. Devamlılık, Açıkça atölyelerinde verimli bir eğitim dönemi olması adına hep önemli oldu. Dolayısıyla, öncelikle derslere en az kayıpla devam edebileceğiniz ders gününü seçmenizi öneririz. Hafta sonu programı teorik bilgilerin pratik çalışmalarla desteklendiği daha yoğun bir programdır. Hafta içi akşam programı da temel tiyatro tekniklerinin sahne üzerinde aktarıldığı, pratik çalışma odaklı bir sınıftır. Yapmış olduğumuz görüşmede biz de uygun sınıfa yönlendirme yapıyoruz.

Açıkça oyunlarında yer almış veya atölyelerini bitirmiş, sonrasında Açıkça’da veya farklı tiyatrolarda görev yapan, başarılı olmuş kişiler var mı?

Evet, Açıkça her yeni dönemde kendi bünyesine ve tiyatro camiasına yeni oyuncular kazandırmakta. Ayrıca Açıkça atölyelerine katılmış, oyunlarında bulunmuş kişiler arasında hali hazırda Açıkça bünyesinde veya farklı tiyatrolarda bulunan, başarı kazanmış, ödül almaya layık görülmüş kişiler de var.

Bize Ulaşın:

DİLEK TÜRK / Eğitim Koordinatörü
Tiyatro Açıkça / ÖyküSahne
Sakızgülü Sok.No:29 Bahariye-Kadıköy
0.216.330 53 30 – 0.532.498 83 97
bilgi@tiyatroacikca.com
( Bilgi almak için telefon açabilir, mail atabilirsiniz. )