HAKKIMIZDA

 

logo

Tiyatro Açıkça, AÇOK mezunu arkadaşların bir araya gelerek 1993 yılında kurdukları, özel ve bağımsız bir sanat oluşumudur. AÇIKÇA; yaratıcılık, disiplin, eğitim, dinamizm ve samimiyet temelleri üzerinde yükselen bir ekiptir. Sertaç Ayvaz‘ın Genel Sanat Yönetmenliğinde çalışmalarını yürüten ekip 2010 yılından bu 2020 yılına dek kendi mekanı olan Öykü Sahne’de üretim ve gösterimlerini sürdürmüştür. Pandemi koşulları nedeni ile sahnesi kapanan kumpanya, çalışma ve gösterilerini gezgin bir grup olarak ağırlıklı olarak Kadıköy’de sürdürür.

Ekiptir; emek verenler iyi tiyatro üretmek için “Atölye”de birleşirler. Disiplini önemser; tiyatronun disiplinle üretilen bir sanat olduğunun bilincindedir ve en iyisini üretebilmek için ciddi bir çalışmanın gerekliliğine inanır. Yaratıcıdır / üretkendir; ülkemizde, 1993 yılından bu yana düzenli olarak “tiyatro üretebilmeyi başarma” yaratıcılığının yanı sıra, sanatsal anlamda da yaratıcılığın unsurlarına ardına kadar açıktır. Samimidir; tiyatronun içtenlikle üretilmesinden yanadır. Birlikte üretmekten mutlu olan bir ekiptir. Seyircili prova ve gösterimlerden edindikleri izlenimleri oyunu yeniden yorumlayacak kadar ciddiye alırlar. İzleyicinin sesine kulak verir, eleştirilerle beslenir. Eğitimcidir / eğitimlidir; sonu gelmeyen bir eğitime inanır. Tiyatronun profesyonel kapsamlı ya da alaylı eğitimle üretilebileceğine inanmıştır. Dinamiktir / gençtir; oyuncuları, eğitimcileri ve öğrencileri gençtir ya da genç düşüncenin coşkusunu barındırır.

Tiyatronun disiplinle üretilen bir sanat olduğunu ve en iyisini üretebilmek için çok çalışmanın gerekliliğini biliyoruz. Oyunumuzun, repliklerin ilk provadan itibaren yeşermesi, sahnedeki son temsile dek gelişmesi ve yenilenmesi, bize yolculukların en keyiflisini yaşatıyor. Tiyatro sanatını seyircisinden ayrı düşünenlere şaşıyor, bu sanatı toplum için üretmeye devam ediyoruz. İzleyicimizin sesine kulak veriyor, eleştirileriyle besleniyoruz. Tiyatro sanatının yürekli gençleri olarak bizler, aşık olduğumuz sahnenin tozuyla soluk alıyor, alkışın coşkusuyla beslenip, büyümeye devam ediyoruz. Anlattıklarımızı yakın buluyorsanız sizi de oyunlarımıza ve atölyelerimize bekliyoruz!

 

öyküsahne_yazı

öyküsahne_maske